c

 

OPIS I METODYKA BADAŃ

-----Realizacja projektu zasadza się na poddaniu szczegółowemu oglądowi najważniejszych dzieł czterech wybitnych pisarzy oświeceniowych, z odniesieniem do najnowszej wiedzy o ich życiu i osobach, a także - do inspiracji metodologicznych współczesnej nauki o literaturze. Badacze biorący udział w projekcie dokonają wnikliwej interpretacji tych tekstów, przedstawiając je w wybranym - zależnie od charakteru badanego utworu - kontekście i ujęciu problemowym (biograficznym, filologicznym, estetycznym, gatunkowym, ideowym). Pozwoli to rozpoznać zarówno najistotniejsze sensy dzieł, umieścić je - w świetle aktualnej wiedzy - w całości dorobku poszczególnych twórców, jak i w perspektywie badawczych problemów doby oświecenia.
-----W projekcie przewidziane są prace prowadzone w czterech, kilkudziesięcioosobowych zespołach badawczych. Każdy skupi się na utworach innego poety oświeceniowego, przy czym kolejne etapy realizacji zadań zostały tak zaplanowane, aby umożliwić uczestnikom projektu udział we wszystkich wybranych przez nich "czytaniach".
-----Celem szczegółowych studiów podjętych przez wykonawców projektu w ramach czterech zespołów badawczych jest uchwycenie zarówno indywidualnych cech analizowanych utworów, jak i obecnych w nich przejawów tendencji charakterystycznych dla całego dorobku danego twórcy oraz zjawisk znamiennych dla ówczesnej kultury, obyczajowości i szeroko pojętego życia literackiego. Powstałe w ramach podjętych badań wstępne, sproblematyzowane wersje docelowych, monograficznych rozpraw zostaną przedstawione i będą przedmiotem dyskusji w czasie 4 seminariów warsztatowych, zorganizowanych w miejscach, z którymi niegdyś związani byli autorzy badanych tekstów:

----------------------------- Nad tekstami Krasickiego - Dubiecko (2013)
----------------------------- Nad tekstami Naruszewicza - Janów Podlaski (2014)
----------------------------- Nad tekstami Trembeckiego - Sandomierz (2015)
----------------------------- Nad tekstami Karpińskiego - Klewinowo (2016)

-----W ostatecznych monograficznych opracowaniach wybranych utworów Krasickiego, Naruszewicza Trembeckiego i Karpińskiego analizowane dzieła będą "odczytywane" w kontekście pisarskiego dorobku tych autorów, w relacji (powiązaniach i w opozycji) wobec ówcześnie zachodzących zjawisk literackich, a także w kontekście szeroko rozumianej, aprobowanej, kontynuowanej lub przełamywanej, modyfikowanej tradycji: rodzimej (od średniowiecza po barok) oraz obcej - antycznej (greckiej, a zwłaszcza rzymskiej) i nowożytnej (głównie wiążącej się ze źródłami francuskimi i z francuskojęzyczną recepcją dorobku pisarzy angielskich, włoskich, niemieckich, hiszpańskich XVI - XVIII wieku). Będą to zatem rzeczywiste badania filologiczne: stylistyczno-językowe i komparatystyczne, wykorzystujące dotychczasowy stan wiedzy o autorach oraz ich dorobku w celu wnikliwej obserwacji tych obszarów ich pisarskiego dorobku, które dotąd nie stały się przedmiotem szczegółowej refleksji.